Jeff Padell
TVWBB Pro
I just picked up the book "Backyard BBQ the art of Smokology" I started reading, have only gotten through the "Starting Facts" one thing I noticed that I guess I am doing wrong, for low and slow I use KBB, for hot fires I use lump. Richard McPeake the author says that KBB and it's ilk are yuck, made with only 30% wood the rest coal dust, coke, starch, mineral binders, and petroleum and it will give you an upset stomach.
Well a couple things, first I guess I have an iron constitution as I have never gotten sick from my Q. Second maybe I have poor taste buds but I cannot taste any real difference between KBB and Lump.
My brother in law says he ONLY uses lump to grill but he uses an electric or propane smoker, not wood or coal as it is easier and better.
I guess I am doing it wrong, using KBB, which I use mostly for the cost but also as it is easier to maintain a long slow cook for me. In my 22.5 I can go up to 15 hours without worrying about ash while in my 14.5 WSM and SJG mini I find I want to empty the ash after about 7 hours or so and restock the KBB. I use KBB also because of the cost, I can barely afford to pay $36 for a flat or $16 for ribs (times 2 or 3) so look to cut costs somewhere! I do alot of chicken for that very reason.
I will finish the book and let you know what I think about it.
Well a couple things, first I guess I have an iron constitution as I have never gotten sick from my Q. Second maybe I have poor taste buds but I cannot taste any real difference between KBB and Lump.
My brother in law says he ONLY uses lump to grill but he uses an electric or propane smoker, not wood or coal as it is easier and better.
I guess I am doing it wrong, using KBB, which I use mostly for the cost but also as it is easier to maintain a long slow cook for me. In my 22.5 I can go up to 15 hours without worrying about ash while in my 14.5 WSM and SJG mini I find I want to empty the ash after about 7 hours or so and restock the KBB. I use KBB also because of the cost, I can barely afford to pay $36 for a flat or $16 for ribs (times 2 or 3) so look to cut costs somewhere! I do alot of chicken for that very reason.
I will finish the book and let you know what I think about it.