Michael G. (Canada Mike)
TVWBB All-Star
Hi,
I'm putting up four butts for a work gathering tomorrow. This picture shows my herbs and spices before being thrown together. I use a "shovel" method - I buy at the Bulk Food Store, and have my quantities by shovel rather than weight or size, eg., 4 of paprika, 2 of chili, etc.
once thrown together:
The advantage to the shovel method is speed and convenience. Buying at the bulk place saves a bundle. The two bottles of Ancho Chili I bought cost the same as everything else put together. The whole bowl cost $24.
and rubbed:
Of course, now it's raining and I'm feeling flu-y, but life's like that.
I'm putting up four butts for a work gathering tomorrow. This picture shows my herbs and spices before being thrown together. I use a "shovel" method - I buy at the Bulk Food Store, and have my quantities by shovel rather than weight or size, eg., 4 of paprika, 2 of chili, etc.

once thrown together:

The advantage to the shovel method is speed and convenience. Buying at the bulk place saves a bundle. The two bottles of Ancho Chili I bought cost the same as everything else put together. The whole bowl cost $24.
and rubbed:

Of course, now it's raining and I'm feeling flu-y, but life's like that.