Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 34

Thread: What's the price for chicken wings in your area?

  1. #21
    TVWBB Pro Lynn Dollar's Avatar
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Oklahoma City
    Posts
    853
    The other evening, I had a convo with my neighbor ...........

    Neighbor : Hey, you have something on the grill about every evening ?

    Me : yeah, purty much

    Neighbor : Well it sure smells good

    Me : Hey, I'm glad I'm adding something to the neighborhood.


    My wife, Renee, is still working. I'm retired. I most always have most of dinner ready when she gets home. If I'm not grillin or smokin, then we're thawing something out that I've smoked or grilled.

    So buying bulk wings works well for us
    2002 18" WSM , 1999 22 Kettle , 1983 Smokey Joe , 2019 26" Kettle , 2016 Spirit 3 Gasser , Old Country Brazos offset smoker

  2. #22
    TVWBB Super Fan
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Zambia
    Posts
    355
    About 3.5 U$ per kg here

  3. #23
    TVWBB Honor Circle Timothy F. Lewis's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Kalamazoo, MICHIGAN
    Posts
    4,661
    I get that conversation with neighbors too Lynn! Similar situation.
    The trouble I seem to run into is as soon as she starts saying she really likes something and I get a “full case” or otherwise price deal, she decides that it upsets her stomach or some such frustrating reason for me to have never bought the stuff!
    “Life gets tejus don’t it?” As Doc Watson used to sing...
    Last edited by Timothy F. Lewis; 09-07-2019 at 05:25 PM.
    Distinguebant Sed, Ignoret In Particulari!
    "If brains was lard, that boy couldn't grease too big a skillet!" J. D. Clampett

  4. #24
    TVWBB Pro Lynn Dollar's Avatar
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Oklahoma City
    Posts
    853
    We put the 40#'s of wings in Food Saver bags and there were 90 wings. They were jumbo wings. And there were no tips. The drummie and the flat had already been cut apart.

    We have 10 packages of 9 wings each, should last about 3 or 4 months. I don't think I'll buy from US Chef Store again though, unless the price is under $2 a pound.
    2002 18" WSM , 1999 22 Kettle , 1983 Smokey Joe , 2019 26" Kettle , 2016 Spirit 3 Gasser , Old Country Brazos offset smoker

  5. #25
    TVWBB Fan
    Join Date
    Apr 2019
    Location
    W Mass
    Posts
    120
    $2.29 lb for the big pack today at WM.

  6. #26
    TVWBB Pro Lynn Dollar's Avatar
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Oklahoma City
    Posts
    853
    We went to the grocery store today, and they're price is down to $2.39 from $2.89 for a large pack.
    2002 18" WSM , 1999 22 Kettle , 1983 Smokey Joe , 2019 26" Kettle , 2016 Spirit 3 Gasser , Old Country Brazos offset smoker

  7. #27
    TVWBB Platinum Member Dustin Dorsey's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Location
    Burkburnett, Tx
    Posts
    4,164
    "Wingettes" were about 3.30 a pound for me this weekend. Wings are cheaper but you lose some weight in the wing tips. I don't know how to do that math. I was a little annoyed at the price but didn't want to try hunting for them so I bought them.
    22.5 WSM, 22.5 OTS, Smokey Joe, Genesis 1000, Slow ‘N Sear 2.0, Smokenator 1000, Old Country Pecos, Thermapen, Smoke, Maverick ET-732, Igrill 2

  8. #28
    TVWBB Super Fan
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Zambia
    Posts
    355
    I mostly buy whole chickens these days as they are much cheaper than wings, drums or thighs (2.0 U$/kg)
    Wings, drum stick and thighs go on the grill and the fillet is being used for stir fries etc

  9. #29
    TVWBB Diamond Member Len Dennis's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    GTA, Canada
    Posts
    3,886
    Quote Originally Posted by Dustin Dorsey View Post
    Wings are cheaper but you lose some weight in the wing tips. I don't know how to do that math.
    easy peasy----> FOR EXAMPLE:

    price is $4/lb and you get 3 lb so the wings AND tips cost is $12

    cut the tips off and weigh the wings again--> say FOR EXAMPLE, the tipless wings now weigh 2.5 lb. but you payed $12

    Price of your wings is now $12 / 2.5lb = $4.80/lb not the $4 you originally paid. Wastage ~ 17%. Your milage may vary I do not know what that wastage % is so don't use 17/20% as your guide.

    This GUESSTIMATE % would be fairly consistent but figure 20% for round figures. SO, if you want 5 lb, you need (5 x 1.2) or ~ 6 lb of tipped wings to get that 5 lb desired amount.

    REMEMBER this is just an example of weight loss. You'd need to do the actual calc to find out what that waste % is in real life.

    Use the tips to make broth along with the bones if you are so inclined. Lot of fat but that would be skimmed off in any case.
    Last edited by Len Dennis; 09-11-2019 at 05:08 AM.
    So many recipes, so little time
    : Genesis gas grill 18.5" WSM Maverick ET-732 :

  10. #30
    TVWBB Honor Circle Timothy F. Lewis's Avatar
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Kalamazoo, MICHIGAN
    Posts
    4,661
    I used to keep tips but after three months in the freezer taking up space, and making a batch of stock, I have decided that no matter how good my stock is(and it’s pretty blasted good!) is it worth what mess and constant dealing with frozen tips to add more tips every time? I revisit it from time to time and unless I think I’m going to to a couple of big batches of wings, I don’t see it being worth the fridge/freezer space most of the time. Consequently, I don’t keep as many backbones or wingtips as I used to.
    That opinion may change with the introduction of the “Vortex” to the grilling arsenal, only time will tell.
    Distinguebant Sed, Ignoret In Particulari!
    "If brains was lard, that boy couldn't grease too big a skillet!" J. D. Clampett

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •